10 jaar geleden werd ze verkozen tot Aalsmeerder van de Eeuw
Haasje Buijs, op 29 augustus 1914 op de Uiterweg geboren Aalsmeerse. Op 4 juli 1999, op 84jarige leeftijd gestorven.
Haar levensgezellin Jeltje Adema was zo vriendelijk om mij wat gegevens af te staan om een artikel over deze lieve en opmerkelijke vrouw op mijn site te kunnen zetten.
Ze was een stimulans voor velen, deze geweldige vrouw met een enorme bestuurlijke ervaring. Ze stimuleerde mensen en liet ze werken met de talenten, die ze hadden…!
Ze kon als geen ander geloof, hoop en liefde doorgeven…deze Doopsgezinde vrouw, met die mooie glimlach en ze heeft in vele Aalsmeerse levens ‘een spoor’ achtergelaten.
De onderwijzende kwaliteiten van Haasje werden ook ontdekt door dominee De Lange, die mensen voor het jeugdwerk zocht. Vanaf haar dertiende in 1927 was ze al bezig voor de Doopsgezinde kerk en in 1930 op haar zestiende was ze fulltime aan het werk met een methode, de WESTHILL-METHODE, ontwikkeld in een engels plaatsje WESTHILL, vlakbij Birmingham.
De uitgangspunten zijn op Haasje’s lijf geschreven…!
Na het halen van haar akte wordt Haasje in september 1936 godsdienstonderwijzeres in dienst van
de Doopsgezinde Gemeente. Heel byzonder is het dat ze al op 22jarige leeftijd Hoofdleidster van het AKC-kamp is. Verder assisteert ze Dominee De Lange bij het WESTHILL-werk.
Zo geeft ze godsdienstles op 7 openbare basisscholen, de nijverheidsschool en de Mulo in Aalsmeer.
Op de fiets, later op de Solex en nog weer later met de auto bezocht ze de scholen en gaf ze op een stralende en boeiende manier les…. en die lessen staan nog steeds in m’n geheugen gegrift.
200 Kampen heeft ze geleid…. en persoonlijk staat me het kamp van 1950 in Almen nog goed voor de geest. Haar bijnaam was ‘Kappie’…. en zo had je ook leiders die ‘Post’, ‘Spel’, enz. werden genoemd.
Hier een foto uit 1949 of ’50 (Almen bij Boer Boschlo) Toneelstukje van links: ik (Eddie Mantel) als moeder verkleed en rechts: Kees v.d. Schilden die de vader speelde. (De ochtenstond heeft goud in de mond)…..de andere kinderen moesten raden welk spreekwoord we uitbeeldden…..!
Ze was een meester in het combineren van Vrolijkheid en Ernst…! Dolle pret…. en dan weer diepzinnige gesprekken…!
Ze deed niet alleen jeugd -en jongerenwerk, catecchisatie, voorgaan in jeugddiensten in de Oude Veiling, maar ook werk onder de volwassenen.
Bezoeken van zieken en bejaarden hadden haar aandacht en ze zorgde, dat er bezoekcommissies werden samengesteld.
Haasje Buijs heeft misschien niet in economische zin veel voor Aalsmeer betekend, maar wel in INTER-MENSELIJKE contacten en daarom kenden veel mensen haar….! Haar begrafenis -en huwelijksdiensten waren altijd heel persoonlijk…..Ze kon goed luisteren en als ze daarna wat zei, sneed het vaak hout!
In 1968 kreeg ze de eremedaille in goud in de orde van Oranje-Nassau.
Tot 1990 bleef ze actief, daarna kreeg ze gezondheidsklachten, dat tenslotte in 1999 tot haar dood leidde…
1965 Haasje of voor de Aalsmeerders gewoon HASIE Buijs derde van links.
Groepsfoto van het kamp in de Taunus.
Het laatste kamp deed ze in 1988 op 74jarige leeftijd
Deze bescheiden vrouw stelde de vraag…’Hoe zou onze Doopsgezinde Gemeente eruit zien, als de WISTHILL-aanpak er niet geweest was…???’ Beter nog zou je kunnen zeggen: Hoe zou het eruit gezien hebben, als Haasje Buijs er niet was geweest…..!
( met dank aan Jeltje Adema, die me heel gastvrij ontving in de woning op de Uiterweg, waar ze veel gelukkige jaren met Haasje heeft samen gewoond….., verder dank aan Jopie Eveleens-Hilverda en de mooie woorden van Al Tas reeds uitgesproken in 1999, 10 jaar geleden)
Ik hoop, dat ook de Oud-Aalsmeerders van over de grenzen dit artikel over hun oud-plaatsgenote kunnen waarderen.

