Binnenkort gaan we met en paar goede kennissen een paar dagen naar Vijlen Zuid-Limburg, in de buurt van Vaals, bekend van het drielandenpunt, dat mijn broer Nico, een vriend Jan Uiterwijk en ik in 1955, 56 jaar geleden dus, bezocht hebben, op weg naar de Ardennen.
Ed (17), Jan (19) en Nico (19 bijna 20) Hier in Vaals op 395meter hoogte bij grenspaal 193 van het drielandenpunt (Nederland/Duitsland/Belgie)…! Maar waarom heet de stijle straat die tegen de berg oploopt…..Viergrenzenweg?????
Dat zal ik U zo vertellen.
Hier eerst nog een vakantiekiekje van Eddie, Nico en Jan op een camping onderweg.
Maar nu de uitleg van het Drielandenpunt, dat ooit een VIERLANDENPUNT was…!
Direct onder Vaals in Belgie heeft een Ministaatje gelegen van 1815 tot 1914,…. MORESNET!
Een dwergstaatje, niet groter dan een dikke 3 kilometer, net zoiets als San Marino, Liechtenstein, Monaco…! Toen Napoleon in 1815 verslagen was bij Waterloo, verdeelden de overwinnaars Europa. Nederland en Belgie werden 1 land. Pruisen, dat tegenwoordig een onderdeel van Duitsland is, eiste grote delen van Europa op…!
Over vrijwel alle grenzen konden Nederland en de duitsers het uiteindelijk eens worden, behalve over een klein dorp in wat nu Belgie is,…Kelmis, bekend om zijn zinkmijnen…!
Na veel gesteggel kwam het tot een compromis….Kelmis werd een apart land! Ik ga hier verder niet te veel op in. De grenzen werden met een liniaal getrokken, vanuit Vaals… de omtrek was 11 km van de 'TAARTPUNT':
Om het ingewikkeld te maken kreeg het Neutrale dwergstaatje 'Moresnet' de Franse wet…!
De nieuwe internationale taal 'Esperanto' zou 'DE' taal moeten worden….. volgens Wilhelm Molly, een huisarts van duitse origine, die heel veel energie in het nieuwe staatje (rond 1900) stak. Hij zag z'n dromen letterlijk en figuurlijk in rook opgaan, toen de Iste Wereldoorlog uitbrak in 1914…!
In 1915 werd het staatje duits…! Na de oorlog in 1919 werd Kelmis officieel Belgisch……en er valt zo goed als niets meer terug te vinden van de eeuw van Moresnet….! Alleen 50 stenen palen…:



Leuk dat stukje over het drielandenpunt,in mijn jeugd kwamen we daar ook jaarlijks. Kan me nog herinneren dat de sigaretten en chocolade daar stukken goedkoper waren in die houten kiosk,er stonden dan ook lange rijen om een aankoop te doen.