Johannes de Doper
Is dit een Caravaggio of niet….? (1571-1610)
Een paar kunsthistorici beweren dat dit schilderij uit een priveverzameling in Muenchen een echte Caravaggio is. Anderen zeggen weer van niet……!
Het Rembrandthuis presenteert dit schilderij als waarschijnlijk 1 van de laatste schilderijen of misschien zelfs het laatste schilderij van Caravaggio, voor hij stierf op 18 juli 1610
Rembrandt, die wat later leefde, werd de Caravaggio van het noorden genoemd en Caravaggio de Rembrandt van het zuiden….!
Caravaggio of voluit Michelangelo Mirisi da Caravaggio was een heethoofd en zorgde z'n leven lang en dat was niet zo lang, voor schandalen.
Hij werd geboren in de provincie Bergamo en verbleef in Rome, Napels, Malta en Sicilie.
Het was een woest leven wat hij leidde van drank en geweld….! Er wordt wel eens beweerd, dat hij homo was, omdat hij wel eens de liefde met mannen bedreef, maar dit kan niet als zekerheid aangenomen worden…!
De onthoofding van Johannis de Doper (Caravaggio)
Tijdens zijn tijd in Rome (1593 – 1606))was hij doorlopend in aanraking met justitie…. hij bewoog zich met veel tamtam, zijn degen op de heupen en altijd een knecht achter zich van de ene kaatsbaan ( heet nu tennis) naar de andere, altijd klaar voor een gevecht of ruzie, waardoor het byzonder lastig was om met hem om te gaan….!
In 1606 vluchtte hij na een zwaardgevecht met een tegenstander, ter verdediging van een prostitue. Zijn tegenstander werd door hem om zeep geholpen…!
Caravaggio stierf op 38jarige leeftijd, zoals wel beweerd wordt, eenzaam en berooid op een strand in de buurt van Rome, geveld door Malaria, syphyllis, zonnesteek (?) en zoals sinds kort als doodsoorzaak gegeven wordt door loodvergiftiging van de verf, die hij gebruikte…! Het schilderswerk had hem gek gemaakt en doodde hem tenslotte. De laatste doodsoorzaak werd opgemaakt uit zijn opgegraven botten:




